Szlak Jeziora Balewskiego

Szlak rowerowy

Czarny Szlak ” Jeziora Balewskiego”

Szlak “Jeziora Balewskiego” to krótki, liczący 14 kilometrów, oznaczony kolorem czarnym szlak rowerowy biegnący dookoła jeziora rynnowego o tej nazwie. Oznakowanie to tabliczki R1 i R3 oraz znaki malowane, wykonane w roku 2012. Nawierzchnia to drogi asfaltowe, lokalnie również drogi z płyt betonowych i bruk. Jezioro Balewskie ma długość 3 kilometrów i szerokość zaledwie 300-400 metrów. Położone jest malowniczo wśród dość wysokich wzgórz. Brzegi są dość dostępne, jednak urządzone kąpielisko znajduje się jedynie w północnej części jeziora w pobliżu wsi Balewo. Warto miejsce to wykorzystać do dłuższego odpoczynku.

 

Szlak rozpoczyna się i kończy we wsi Cieszymowo Wielkie, gdzie zobaczyć można dwór z XIX wieku i charakterystyczną, okrągłą kaplicę urządzoną w dawnej XVIII wiecznej uprzężalni.

Z Cieszymowa Wielkiego szlak biegnie przez miejscowość Linki do Balewa, gdzie znajduje się wspomniane kąpielisko.

Następnie przez wieś Dworek i Perklice, w której również zachowały się resztki dawnego majątku, szlak biegnie do wsi Stążki. Znajduje się tam odnowiony dwór z potężną wieżą, zbudowany w miejscu średniowiecznego, krzyżackiego dworu.

Żródło: kołogotyku.pl

,

14.05 km

Dystans

1g:30m

Czas Trwania

9.7 km/h

Średnia prędkość

Przebieg trasy

 

Cieszymowo

Stążki

Preklice

Dworek

Balewo

Linki

Cieszymowo


Atrakcje na Szlaku

 

Wzgórze Zamkowe

Ruiny zamku w Dzierzgoniu