Dwór w Cieszymowie

Gmina Mikołajki Pomorskie

Dwór w Cieszymowie

W dawnych czasach były w obecnym Cieszymowie Wielkim dwie niezależne wsie. Na północy rozciągała się rycerska wieś Gross, a od południa druga, bardziej znacząca wtedy i też rycerska wieś Ober.  Dobra jako całość w XIII wieku należały do Zakonu Krzyżackiego. Za prusaków wsią władał nieznany Pan zwany Tesym. Potem trafiał jeszcze w różne ręce, cały czas rosnąc w siłę. Właścicielami gospodarstw rolnych byli Niemcy, najemnymi pracownikami rolnymi zaś zarówno Niemcy, jak i wiele osób o polskojęzycznym brzmieniu nazwisk, co dowodzi o polskości tych ziem w okresie 1466-1772.


Pałac w Cieszymowie (Teschendorf) pobudował w latach 80 XVIII w. Carl Albrecht Schach von Wittenau jako prezent dla swojej córki Sophie Caroline von der Goltz. Najdłużej mieszkającym gospodarzem tego pałacu była Rodzina Ericha Zeppke, mieszkająca w dworze aż do czasu wkroczenia Armii Radzieckiej, czyli do stycznia 1945 r. Wraz z nadchodząca Armia Czerwoną nastąpiła też ewakuacja ludności, która schronienie szukała na terenie Niemiec.
Pokaźny dwór wybudowany w drugiej poł. XVIII (część Gross) przetrwał do dzisiaj. Okazały, otoczony starymi drzewami budynek w kształcie podkowy, z podwójnym rzędem lukarn na stromych połaciach dachu wygląda majestatycznie i okazale. W części centralnej mamy kwadratowy ganek, z którego wychodzi się wprost do pięknego parku dworskiego z równo przyciętymi żywopłotami i stawem, otoczonego ruinami dawnego, murowanego płotu.
Pałac w Cieszymowie Dolnym po wojnie był wykorzystywany przez administrację rolną, rolnictwa uspołecznionego w tym najdłużej, bo aż do 1993 r. przez PGR. Obecnie administrowany jest przez Gospodarstwo Rolne „Fortune” Cieszymowo.


Dane adresowe

82-433 Cieszymowo

Gospodarstwo Rolne

Fortune

 Dwór powstał w...