Kościół pw. św. Anny w Krasnej Łące

Gmina Mikołajki Pomorskie

Kościół pw. Św Anny

Nieduży kamienno ceglany, zwieńczony krzyżem budynek pokrywa, błyszcząca w słońcu, nowa jasno czerwona dachówka. Widać go z drogi. To kościół w Krasnej Łące, mówi się że gotycki, choć faktycznie z czasów budowy (XV wiek) została tylko pochodzi zakrystia. Renesansowy szczyt ufundował w XVII wieku ówczesny właściciel wsi – Jan Zawadzki. Wokół jest czysto i schludnie, zobaczymy potoczony płotem przykościelny cmentarze. Do wnętrza prowadzi drewniany ganek. Centralną część świątyni zajmują dwa ołtarze barokowe i jeden rokokowy – z XVIII wieku oraz płyta nagrobna dawnych właścicieli (Reitenów).
Parafia powstała na początku XIV wieku, kilka lat po tym jak Krasna Łąka otrzymała prawa lokacyjne (1295 rok). Dokładnie kiedy nie wiadomo. Na pewno istniała już w 1319 roku. Zamieszkiwali ją tzw. wolni Prusowie, a więc była to parafia etniczna.


Świątynia, w czasie swej długiej historii, przechodziła burzliwe dzieje. Ucierpiała w czasie wojen szwedzkich, po których nowy kościół wzniesiono praktycznie od podstaw. Na przemian przeżywała okresy pomyślności i upadków. W najgorszym stanie była chyba pod koniec XVIII wieku, kiedy pozłacaną Monstrancję, 3 kielichy i 3 pateny skradziono, a dach przeciekał. Kościół nie posiadał żadnych ziemi ani budynków.
Krasna Łąka zawsze była enklawą polskości, zwłaszcza w okresie przedwojennym, kiedy w przeprowadzanych plebiscytach, wielu spośród okolicznych mieszkańców, opowiadało się za narodowością niemiecką. Kazania podczas mszy św. zawsze były wygłaszane w języku polskim, nawet kiedy organista śpiewał po łacinie. Dziś parafia w Krasnej Łące obejmuje dziesięć wsi, w sumie 1,4 tys. ludzi, a tworzący jej historie kościół pw św. Anny leżący na rowerowym „Szlaku Kościołów Powiśla” to chluba wiernych i proboszcza.


Dane adresowe

Krasna Łąka

82-443 Mikołajki PomorskieKosciół powstał