Zamek w Przezmarku

Przezmark (Gmina Stary Dzierzgoń)

Zamek Krzyżacki w Przezmarku

Z założenia twierdza Krzyżacka na półwyspie w Przezmarku mała być miejscem niezdobytym, a też sekretną kryjówka zakonnego skarbu. Czy tak było? Położony na półwyspie, z trzech stron oblana wodami warownia w Przezmarku była świadkiem burzliwej historii swoich ziem, i wraz z nią dzielił sukcesy i poniewierkę zbudowany przez komtura Lutera z Brunszwiku w latach trzydziestych XIV wieku stał się siedzibą krzyżackich prokuratorów i wójtów. Od Krzyżaków przechodził w ręce biskupów i książąt, zasłużonych rycerzy, pełniąc też funkcję siedziby lokalnej administracji. Najbardziej charakterystyczny element to wysoka, sześciokondygnacyjna, ceglana wieża, oczywiście udostępniana do zwiedzania. To jedyny element pozostały z dawnych założeń architektonicznych, jednak rozmiarami dużo mówiący o ich rozmachu. Niegdyś najwyższa jej kondygnację zajmował ganek strażniczy, nad którym wisiał dzwon z herbami wielkich mistrzów krzyżackich.


Propozycja zwiedzania zorganizowanego skierowana jest dla gości indywidualnych oraz grup i obejmuje oprowadzanie po doskonale zachowanej wieży z XIV wieku z częścią stałej ekspozycji.
Trasa z przewodnikiem prowadzi przez sześć pięter potęznej na 35m, wysokiej baszty, w której urządzone jest muzeum. Na dwóch ostatnich piętrach strażnicy odbywają się zajęcia edukacyjne z młodzieżą szkolną, warsztaty historyczne oraz przyrodnicze. Pomieszczenia, w których odbywaja się prelekcje wyposażone są w sprzęt audiowizualny oraz eksponaty muzealne, gabloty z ciekawostkami przyrodniczo-historycznymi.
Wieża stanowi najlepszy punkt widokowy w okolicy i dzięki ustawionym w czterech oknach na szóstym piętrze lunetom, można podziwiać zapierające dech w piersi widoki min. na jeziora; Motława Wielka i Mała oraz na rozległe tereny Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

Możliwa jest rezerwacja obiektu dla grup zorganizowanych;

– usługa cateringowa
– wypozyczenie ok. 20szt. kajaków
– biesiada przy ognisku
– oprawa muzyczna
– plener malarski, rzeżbarski iin.
– letnie spotkania z Bractwem Rycerskim, przy tej okazji pokazy łucznicze, strzelanie z uzyciem dawnej broni palnej.
– dla miłośników ruin okazja do bezpośredniego z nimi kontaktu
– gry i zabawy w asyście rycerzy

Zdjęcia w plenerze dla Młodej pary oraz komnatach średniowiecznej baszty.

Oferta edukacyjna
Lekcje na zamku w Przezmarku ze zwiedzaniem oraz prezentacją filmów dokumentalnych o sredniowieczu i zyciu, i panujących zwyczajach rycerstwa.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone są podczas roku szkolnego w okresie od IX do końca X
i od IV do końca VI


Pakiety pobytowe

Dane adresowe

właścicielka Jolanta von Pilachowska
82-450 Stary Dzierzgoń
Przezmark
Tel. 55 276 11 60Zamek powstał


Atrakcje w okolicyCiekawostka

Wieża zamku stanowi najlepszy punkt obserwacyjny w okolicy.