Konfraternia

Parpary (Gmina Sztum)

Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła

Wielka Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła, nazywana w skrócie Konfraternią to stowarzyszenie osób powstałe z przekonania, że Polacy mogą zaistnieć w Europie i świecie tylko wtenczas kiedy wnoszą wiano swej historii oraz wyjątkowe umiejętności. Członkowie Konfraterni w duchu tradycji skupiają się na zachowaniu historii i obyczajów, zwłaszcza w zakresie wyroby tradycyjnej żywności, trunków oraz rękodzieła.

Konfraternia skupia ludzi wyjątkowych w swym zamiłowaniu do tego, co najlepsze z dorobku naszych przodków i usiłowaniu zrównania się z ich kunsztem oraz w nadziei na ich prześcignięcie. Członkowie stowarzyszenia promują zdrowe, dobrej jakości jadło, tradycyjne trunki, ogrodnictwo i zielarstwo, uprawę biodynamiczną i uprawę winorośli.

Rokrocznie, w połowie sierpnia stowarzyszenie organizuje przedsięwzięcie plenerowe pod nazwą DEGUSTACJE SIERPNIOWE Wielkiej Konfraterni Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła. W czasie tej imprezy odbywa się Pomorski Konkurs Nalewek Owocowych, Kremów i Likierów, w którym biorą udział również nalewkarze spoza Pomorza.

Listopad z kolei jest miesiącem, gdy stowarzyszenie organizuje Sztumskie Święto Miodu, w ramach którego odbywają się Ogólnopolskie Konkursy Miodów Pitnych, w których prócz trunków amatorskich oceniane są miody znajdujące się na rynku. Sędziami w konkursie są dyplomowani sommelierzy miodów pitnych.

 

Jednym z najważniejszych miejsc Konfraterni jest Izba Smaku w Parparach, w której adepci sztuk wędliniarskiej, piwowarskiej, miodosytniczej mogą poznać, a specjaliści zgłębiać tajniki sztuki tradycyjnego wyrobu wędlin i tradycyjnych trunków.

Jako wyraz uznania dla poczynań mieszczących się w sferze działań Konfraterni, przyznawany zostaje tzw. Certyfikat Zacności.

W myśl zasady, że nie samym chlebem żyje człowiek, konfratrom nie obca jest tez ochrona środowiska naturalnego i szacunek dla ojczystej przyrody.

 


Jako część dziedzictwa nam powierzoną – chronimy środowisko naturalne i wspieramy działania popularyzujące szacunek dla Przyrody ojczystej.

Witold Cyranowicz

Kanclerz

s

Ważna Informacja

Degustacje w Konfraterni odbywają się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu.


Oferty

Kontakt z Nami

Witold Cyranowicz, Tel. 788 050 065
Parpary 28a, 82-400 Sztum
e-mail: info@konfraternia.org,

witold.cyranowicz@konfraternia.org

http://www.konfraternia.org/Atrakcje w okolicy