Powiślańskie wyROWERowanie

Powiślańskie wyROWERowanie

W sobotę 17 września 2016 r. zamek w Przezmarku był bazą imprezy Powiślańskie WyROWERowanie Rajd z Mapą. Wyznaczono 7 punktów kontrolnych, w których sędziowie uczestnikom rajdu na 50 km wklejali na kartach startowych odpowiednie znaczki, które poświadczały odnalezienie tych punktów. Oczywiście, uczestnicy tej kategorii rajdu sami, posługując się specjalnie przygotowaną mapą wyznaczali sobie optymalną trasę przejazdu.

 

Zwycięzca rajdu, Arkadiusz Piróg “zaliczając” wszystkie 7 PK przejechał ok. 60 km. Inni rajdowcy “zaliczający” te punkty przejeżdżali niekiedy trasę ponad 70 km.

dadasdada fafsafasfas

Krótsza trasa o długości ok. 10 km była przeznaczona dla młodzieży, w większości gimnazjalistów ze Sztumu, Czernina, Dzierzgonia i z gimnazjum w Przezmarku. O ile uczniowie z Przezmarku sami dotarli na zamek, to pozostali skorzystali z autobusu wynajętego przez Powiślańską Organizację Turystyczną, a ich rowery do Przezmarku i z powrotem wiozła ciężarówka malborskiej firmy FOLTA.

czer ekipa cze

Po rajdzie wszyscy uczestnicy – i sędziowie, którzy wrócili z PK – posilali się w świetlicy w Przezmarku grochówką i krupnikiem ugotowanymi przez panie z KGW.

Wielką atrakcją była baszta zamkowa. Po muzeum w baszcie oprowadzał Ryszard von Pilachowski. Jest on potomkiem szlachty kurlandzkiej. Razem z żoną Jolantą von Pilachowską są właścicielami zamku. Zamek położony jest nad jeziorem Motława Wielka w miejscu wyjątkowo korzystnym do obrony, niestety w dobrym stanie została już tylko okazała wieża. Ta krzyżacka warownia była jednym z większych zamków Zakonu. Zbudowana była na miejscu dawniejszego grodu pruskiego.

Tekst napisał Witold Cyranowicz, a opracował Adrian Rychlewski.